pondělí 3. března 2014

F-recenze: Líbánky

posterPůvod: Česká republika
Režie: Jan Hřebejk
Scénář: Petr Jarchovský
Hlavní role: Anna Geislerová, Stanislav Majer, Jiří Černý
Obsah filmu:
Líbánky se odehrávají v čase dvou dnů svatební oslavy. Nevěsta a ženich – Tereza (Anna Geislerová) a Radim (Stanislav Majer) tvoří půvabný pár, navzdory tomu, že oba již prošli manželskou zkušeností a odnesli si z ní své šrámy. Tereza zklamané srdce, Radim dospívajícího syna. Jsou však odhodláni zkusit to znovu, jsou přesvědčeni, že tentokrát to vyjde. A zdá se, že svatební oslavy, které probíhají v prosluněném dni v rodinném kruhu v sídle nevěstiných rodičů obklopeném romantickou krajinou, budou skutečně nejkrásnějším začátkem společného života. Ovšem... kdyby se na svatební hostině náhle neobjevil nezvaný host. Jan Benda si brzy získává náklonnost přítomných. Maminky i tetičky mu podstrojují, muži mu bodře nalévají. Kdo to však vůbec je? A odkud se vzal? Je to jen neškodný vetřelec, který se obvykle vmísí do davu s cílem zadarmo se najíst? Nebo se vynořil z minulosti někoho ze svatebčanů? A koho? S Janem Bendou u svatebního stolu dostává romantika trhliny. Toho chlápka je třeba dostat co nejrychleji pryč. Některá tajemství by prostě neměla být prozrazena!

O Líbánkách jsem poprvé slyšela v období filmového festivalu v Karlových Varech a teď nedávno jsem dostala šanci tento film vidět. Docela jsem se na něj těšila, ale vyklubalo se z toho něco úplně jiného - tak trochu divného.


Jde vlastně o svatbu dvou hlavních hrdinů. Zde je první věc, co mě zarážela: prostředí. To musela být pěkně bohatá rodina nevěsty, když mají obr barák, ještě větší pozemky, na svatbě si hrají fotbal a otec nevěsty vyhrožuje, že pokud se ženich nebude chovat správně, pěkně si to s ním vyřídí, stejně jako s jejím předchozím mužem.
A pak BUM - na svatbě se objevuje záhadný Jan Benda, kterého nikdo nezná. Od začátku jsme s taťkou fandili právě jemu, pořád "Už je tady Benda!" "Honzík přišel!" a takové podobné kecy, které nám to jen zpříjemňovaly :)) Vlastně jsem pořád čekala, kdy se ukáže pořádná zápletka.
Ukázala se! :D

Opravdu jsem chvílemi byla na vážkách, komu fandit a komu ne. Všichni mi přišli takoví správní.
SPOILER - A když ten nepamatuju-si-jméno (ženich) skoro utopil toho dalšího-nepamatuju-si-jméno (vydává se za Bendu), celkem je pro něj pochopení, ne? Bál se, že mu něco provedl s dítětem, takže... - KONEC SPOILERU

Vlastně je to dost na psychiku. Konec jsem moc nepochopila, připadal mi až hrozně otevřený, co se teda stalo? Všechno byla pravda a zaráz ne, ona žije v lžích, on ví, co je pravda... WTF?!


Nevím, co na to vy ostatní, ale mně se to moc nelíbilo.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý komentář! ♥