čtvrtek 16. června 2016

Já, knižní recenzent TAG


Věřím, že když vidíte tenhle tag, žádná novinka to není... vlastně to je teď všude. Ale víte co, Adelle miluje tagy, takže tohle je tak nějak moje povinnost. Jak tedy recenzuju?


1. Kolik recenzí měsíčně vydáš?
Uf, tak to vážně nevím. Proletěla jsem archiv a většinou se to točí kolem čtyř recenzí. Někdy tři, jindy až dokonce pět, když jsou prázdniny. Ono dost záleží na tom času, no.

2. Píšeš recenzi hned po dočtení knihy, nebo ji necháváš uležet?
Jak kdy. Když přečtu nějakou bombu, která ve mně zanechá tolik pocitů, vypsat se prostě musím, nebo to naopak ještě chvíli vstřebávat a teprve za tři dny představit recenzi. Hm, spíš záleží na mé náladě než na typu knihy. Většinou se snažím hned.

3. Máš nějakou přípravu, než se vrhneš do psaní?
Občas prostě kouknem z okna nebo do zdi a zamyslíme se
tak, že úplně zapomeneme, proč u toho počítače vlastně
sedíme...
Nejefektivnější příprava je přečíst knížku, protože psát to v průběhu děje se moc nevyplácí :D Ono to vždycky vyzní hrozně divně, když se mě všichni i u psaní ptají na rituály a já řeknu, že žádný nemám. Prostě přijdu, tak přijdu a píšu. Samozřejmě všechno jde líp s čokoládou a dobrým čajem po boku. (A jedničkou z matiky v kapse.)

4. Co ve tvé recenzi určitě nesmí chybět?
Struktura mých recenzí je poměrně jasná už nějaký ten pátek... nejdřív uvedu do děje, kdyby se náhodou někomu nechtělo číst anotaci, pak nějaké ty osobní dojmy, zhodnotím postavy, děj, nakonec přidám pár postřehů a poznámek. Během těch let se to takhle nějak vypilovalo a zatím to neměním. :) A samozřejmě obrázky, bez těch to nejde. Snažím se najít i různé fanarty, co jsou nakreslené přímo k dané knize, holt někdy vyberu určitý prvek a dám tam třeba jen kapku vody. Deviantart a Pinterest v tomhle ohledu slouží dost dobře.

5. Jak dlouho ti trvá, než ji napíšeš?
Ohó. No, ono je to dost sporný, jak jsem už říkala v druhé otázce. Když si na to sednu, mám nápad a hlavně čas, jsem schopná mít během čtvrt nebo půl hodiny napsanou celou recenzi. Někdy to ale nasekám, takže jsem schopná psát recenzi i pár dnů. Co víc, když mám psací krizi a nejsem spokojená s ani jedním slovem, co napíšu...

Protože líp se čte ve dvou. Vždycky.
6. Píšeš spíš kladné, nebo negativní recenze?
Mně moc nedělá problém si knížku oblíbit, takže spíš převažují ty kladné. Nad tři hvězdičky to většinou vždycky šoupnu, už to musí být fakt děs, abych to ohodnotila dvěma nebo jednou hvězdičkou. Zas jako musím říct, že něco hejtit jde poměrně snáz, než vychvalovat - člověk má pak tendenci vykládat spoilery na každém rohu.


7. Pověz nám o tvé první recenzi (a připoj odkaz!)
Bože, to ne :D Moje úplně první byla na Drakie od Sophie Jordan (no ano, je to odkaz na můj starý blog, tak se prosím neděste) božetapoznámkaosmíchuhnednazačátkuzabijteměněkdo. Vlastně moje první YA, abych byla přesná, takže jsem jí pořád tak nějak vděčná, že jsem se díky ní dostala k tomuhle žánru. Všude kolem mě bylo tolik knižních blogerů, kteří nepsali jenom tak do vzduchu, ale dokonce i recenze! Byla jsem prostě unešená, co byste čekali od dvanáctileté holky. A když si ji teď kvůli téhle otázce zase čtu... no, jsem ráda, že se aspoň někam posunuju :D
Prosím, neukamenujte mě :D

8. Kterou tvoji recenzi bychom si měli přečíst a proč? (opět odkaz)
Jsem člověk skromný, až mi to všichni vyčítají, a nerada se se vším chlubím a vyřvávám to do světa. Takže tahle otázka je poměrně oříšek...
Jsem docela hrdá na svou recenzi na první díl Školy dobra a zla. Tam jsem to dokonce dokázala vynachválit bez spoilerů. A ta kniha byla sama o sobě boží, takže co dodat. Pak jsem spokojená s Willem Graysonem a Alchymií věčnosti, kdy mi na mail chodilo několik zpráv, že děkují za nalákání, což vždycky zahřeje u srdce ♥

9. Existuje naopak nějaká, za kterou se stydíš?
Čaj a kniha, to je základ všeho.
Pokud nekoukáte na Frozen nebo
Legendární partu, u čehož ale stejně
roztajete.
Myslím, že když si čirou náhodou rozkliknete tu Drakie, rozhodně se mezi ně řadí ona :D A ty kolem roku 2013, 2014, protože když se koukám, jak mi to nešlo psát, je fakt děs :D Ale víte co, mazat to nebudu. Kdyby si náhodou chtěl někdo dodat sebevědomí nebo si ujasnit, že má cenu se zlepšovat. Nebo já si aspoň myslím, že jsem se někam posunula. :D Je to prostě období, kterým si projde každý bloger, takže ho ze svého života mazat nebudu...

10. Máš svoje osvědčené tipy, triky a rady pro ostatní, jak napsat dobrou recenzi?
BEZ SPOILERŮ. Jakmile hodíte do recenze spoiler bez jakéhokoli upozornění nebo začernění, ti lidi vás zabijou, fakt. Sama mám kolikrát chuť hodit na ty zlouny pořádnej šutr, ať se třeba proberou. Pak podle mě nemá cenu knize zbytečně přidávat nebo ubírat, to už máte jedno - jak ta kniha dopadla, tak prostě dopadla, hotovo. Na druhou stranu, názor nikomu neseberete ani nedáte, takže je zbytečné to prostě plácnout bez pádného důvodu...
Já třeba osobně ráda otázky do éteru, kdy to pěkně rozproudí konverzaci v komentářích :) Nejen na konci, jak to dělám já, ale i v odstavcích, kdy se blogeři vyjadřují k určitým dějovým zvratům :)

Tak co, knižní recenzenti? Jak jste na tom? :)

8 komentářů:

 1. Jsem moc ráda, že ses i Ty pustila do tohohle skvělého tagu. Sama se na něj také chystám, moc mě baví poznávat své kolegy blogery :)

  OdpovědětSmazat
 2. Wow, tak tenhle tag mě zaujal, asi ho taky vyplním :) Jinak moc pěkný blog, přišla jsem na něj až teďkon :) Tvoje články mě fakt baví :)
  Zápisník spisovatelky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě ho vyplň :)) Och, taková zpráva vždycky potěší, děkuju ♥ :)

   Smazat
 3. Super tag :) Tvůj blog se mi moc líbí, jen tak dál :)

  OdpovědětSmazat
 4. Skvělý článek! :)
  Také tento TAG plánuji (bojím se té otázky s první recenzí :D), tak snad ho brzy sepíšu :)
  Měj se hezky! :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, dost jsem se odhodlávala, abych sem ten odkaz vůbec hodila :D Taky se měj hezky! :))

   Smazat

Děkuji za každý komentář! ♥